Saņemiet vairāk - maksājiet mazāk!
Izvēlieties māju ar 44 mm bieziem sienu dēļiem par 34 mm biezuma sienu dēļu cenu.
Dārza šķūnīši ir nenovērtējams uzglabāšanas risinājums, ko var izmantot, lai sakārtotu visu, sākot no puķupodiem un instrumentiem un beidzot ar zāles pļāvēju. Tie var darboties arī kā darbnīca visiem tiem dārza mājamatniecības projektiem. Mūsdienās popularitāti arī nav zaudējuši koka gatavi šķūnīši. Patiesībā, tie ir daudz attīstījušies un var izskatīties pavisam savādāk nekā tradicionālie varianti, līdz ar to paverot plašas izmantošanas iespējas.
Ir pieejams ļoti daudz dažādu stilu, materiālu savienojumu un cenu dārza šķūnīši. Lai izdomātu, vai jums ir nepieciešams šķūnis, kāda veida un cik liels, ir vērts sīkāk ieskatīties dažādos to aspektos un priekšrocībās.
Padomājot par to, jūs varēsiet noteikt, cik lielam ir jābūt jūsu jaunajam šķūnītim. Ja tas ir tikai dārza uzglabāšanas risinājums, apsveriet, kas jums ir jāuzglabā un cik tas ir vērtīgs. Ja jums ir lieli, vērtīgi elektroinstrumenti, jums būs nepieciešams lielāks un drošāks šķūnis nekā tad, ja uzglabājat dažus rokas instrumentus un puķupodus. Ja plānojat izmantot šķūni kā darbnīcu dažādiem saviem projektiem, jums būs nepieciešams pietiekami daudz vietas, lai strādātu un pārvietotos. Jums būs nepieciešams arī labs apgaismojums, tāpēc, iespējams, vēlēsieties apsvērt, kuri koka dārza šķūnīši, ir ar logiem, dubultajam durvīm un elektrību. Ja plānojat daudz laika pavadīt, strādājot šķūnī, iespējams, vēlēsieties ieguldīt arī papildus izolācijā un apkurē, jo Latvijas rudens var būt drēgns, savukārt ziemas – aukstas.
Viens no vissvarīgākajiem faktoriem ir tas, cik daudz vietas jums ir pieejams nojumei. Izmēriet un atzīmējiet vietu, pārliecinoties, ka durvis var atvērt un piekļūt tām. Atcerieties, ka izmēri attiecas uz ārējiem izmēriem, tāpēc iekšējā telpa būs nedaudz mazāka. Ja instrumenti un aprīkojums, ko vēlaties uzglabāt, ir lieli, ņemiet vērā nojumes augstumu un to, vai jums būs jāmeklē augstākas dzegas. Ņemiet vērā pārkarošos kokus vai citus šķēršļus, kas var ietekmēt nojumes augstumu. Ja vieta ir ierobežota, ir arī modeļi, kas ir lieliski piemēroti, jo cieši pieguļ pie sienas.
Tradicionālais dārza nojumes materiāls – koks – ir populāra izvēle ar visdažādākajām stila un formas iespējām. Tas ir dabīgs materiāls, tāpēc koka būvējums labi iekļaujas apkārtējā vidē un ir pietiekami izturīgas. Koksne laika gaitā var deformēties, taču ir dažādas apstrādes metodes, kas palīdz rūpēties par savu dārza novietni. Ļoti populārs variants ir jumtu pārklāt ar filcu, bet ir iespējams izvēlēties dakstiņus. Koka dabiskais skaistums un relatīvā izturība padara to par lielisku izvēli, kā arī iemeslu kāpēc gatavi dārza šķūnīši ir ļoti laba izvēle. Ir pieejami dažādi kokmateriālu nojumes izmēri un stili, un tos var viegli nokrāsot jūsu izvēlētajā krāsā. Tāpat ir jāpiemin, ka metāla nojumes laika gaitā var sarūsēt, savukārt plastmasas šķūnīšiem nav nepieciešama liela apkope, un tos ir viegli montēt, taču tos ir arī grūtāk (bieži vien neiespējami) pielāgot, un tie var ciest no kondensāta uzkrāšanās. Metāla šķūnīši ir ļoti izturīgi, taču tie ir pakļauti rūsai. Tāpat kā plastmasas nojumes, tie var ciest arī no kondensāta uzkrāšanās.
Šķūnīšos bieži vien ir iekļauts grīdas segums vai iespēja to pievienot kā papildu, ja vien nav norādīts citādi. Ja jūsu nojumei vēl nav stingras pamatnes, piemēram, betona vai bruģakmens plātnes, jums tā būs jāieklāj vai arī varat iegādāties speciāli izgatavotu šķūnīša pamatni. Koks ir ļoti dabisks pamats, kas labi iederas un ir stabils.
Vispārējai apkopei nevajadzētu aizņemt pārāk daudz jūsu laika. Galvenās lietas, kas jāpatur prātā, ir nodrošināt, lai jumts būtu tīrs no netīrumiem, gružiem un sūnām. Savukārt koku un metālu ir jāapstrādā ar aizsargājošu pārklājumu vai krāsu reizi divos gados Eņģes, ja tādas ir, ir jāieeļļo, lai izvairītos no rūsas iekļūšanas, un jālabo caurumus vai noplūdes, kad tās parādās.
Apsveriet sava dārza izmēru un visus žogus vai sienas, kas atrodas netālu no vietas, kurā vēlaties uzstādīt savu šķūnīti. Ja žogi vai sienas ir ļoti tuvu, tas apgrūtinās viegli apstrādāt vai krāsot šķūni. Vajadzības gadījumā var izmainīt šķūnīša durvju novietojumu, tāpēc noteikti pārbaudiet to, kur jums ir ērtāk, lai atrastos durvis, lai nodrošinātu labāku piekļuvi. Jums vajadzētu arī apsvērt, vai vēlaties, lai durvis būtu eņģes pa kreisi vai pa labi. Durvis var būt iepriekš instalētas vai arī atsevišķi, lai tās varētu iemontēt montāžas laikā. Centieties nodrošināt, lai nekas nepieskartos šķūnītim, jo zari var sabojāt jumtu.
Lielākajai daļai šķūnīšu ir vienas durvis, un ar to parasti pietiek lielākajai daļai uzglabāšanas lietu, tomēr dubultdurvis ļauj labāk piekļūt šķūnītī esošajam saturam – ideāli piemērots lielu priekšmetu, lielapjoma aprīkojuma vai velosipēdu uzglabāšanai. Stabilas durvis bieži ir pieejamas arī kā jauninājums.
Pārklājošs apšuvums ir ekonomiskāks apšuvuma stils, kas piešķir laucinieciskāku izskatu, pateicoties rupji grieztiem dēļiem un pārklājošajai apdarei. Pārklājošus dēļus parasti salīdzina ar žogu paneļiem.
Mēles un rievas apšuvumam ir bloķējoši mēles un rievu dēļi ar nelielu profilu, lai nodrošinātu ūdens noteci. Šāda veida apšuvums parasti ir biezāks un kvalitatīvāks nekā pārklājošs. Apšuvumam tiek izmantoti savstarpēji savienoti mēles un rievu dēļi ar izliektu apdari. Tas nodrošina tradicionālā šķūnīša estētisko pievilcību.
Karkass ir svarīgs šķūnīša elements, kas jāņem vērā, jo biezāks karkass nozīmē, ka konstrukcija ir izturīgāka. Karkass nodrošina izturību, atbalstu un izturību, tāpēc, salīdzinot šķūnīšus, noteikti pārbaudiet karkasa izmēru; tas bieži tiek parādīts tehniskajā sadaļā. Parasti ir iespējas uzlabot rāmju biezumus, piem. no 28 mm x 44 mm rāmja līdz apjomīgam 58 mm x 44 mm karkasam.
Logi nodrošina dabisku gaismu, un tos bieži var uzlabot uz atveramiem logiem, lai šķūnī iekļūtu vairāk gaisa. Lielākā daļa logu standartā ir izgatavoti no stirola, taču to var uzlabot uz stiklu vai rūdītu stiklu, lai palielinātu izturību. Ir vēlams pārbaudīt logu novietojumu attiecībā pret jūsu dārzu, lai izmantotu gaišākas vietas vai labāku skatu. Daži cilvēki vēlas paslēpt sava šķūnīša saturu, tāpēc ēka bez logiem būtu labāka izvēle.
Ja plānojat savu šķūnīti, lai uzglabātu vērtīgas lietas, piemēram, motociklus vai dārgu aprīkojumu, iespējams, vēlēsieties apsvērt drošības uzlabojumus. Tie varētu būt tādi elementi kā pretielaušanās skrūves, drošības stienis pāri durvīm, papildu slēdzenes un piekaramās atslēgas. Tos ir viegli papildus ierīkot katra koka šķūnītī, bet daudzi par to piemirst vai nepiešķir tam pietiekamu uzmanību.
Koksnes dabiskums un funkcionalitāte palīdz koka šķūnīšiem iekļauties jebkurā ainavā. Turklāt jūs varat krāsot vai beicēt savu koka šķūnīti pēc savas gaumes un nodrošināt, ka tas saplūst ar jūsu dārzu. Milzīgais pieejamo koka šķūnīšu klāsts ļauj atrast savām vajadzībām un gaumei atbilstošu risinājumu.